סקירות מאקרו ושווקים

כאן נפרסם מאמרים בתחום שוק ההון, השקעות וחיסכון , נתונים שחשוב להכיר, חדשות בתחום ועוד... והכל בשפה שלך.

 

מלחמת חרבות ברזל שפרצה ביום שבת השחורה, שינתה את הפוקוס של המשקיעים בארץ ובעולם מהאירועים הכלכליים ה"רגילים" להשלכות המלחמה. בישראל, השווקים הפיננסיים הגיבו לאי הוודאות הגבוהה בירידות שערים בשוקי המניות והאג"ח, ובפיחות חד בערכו של השקל אל מול המטבעות המובילים בעולם. השווקים הגלובליים המשיכו להיות מושפעים באופן טבעי מהאירועים הכלכליים השוטפים, אך גם מאירועי המזרח התיכון. את העלויות הכלכליות של המלחמה ניתן לחלק לשלושה ערוצים שונים: העלויות התקציביות, הפגיעה בפעילות הכלכלית וההשפעות האינפלציוניות. לפני שנבחן כל ערוץ בנפרד, נציין רק שבאופן טבעי רמת אי הוודאות עדיין גבוהה מאוד, הן מבחינת משך זמן המלחמה והן מבחינת מספר החזיתות בהן צה"ל נלחם.

לקוחות יקרים, האירוע שעברה מדינת ישראל ב-7/10/2023 ייחרט בזיכרון כולנו כאירוע חמור ומצמרר שלא כאן המקום להכביר בתיאורו. אנו משתתפים בצערן הכבד של משפחות הנופלים, מתפללים לשלומם של הפצועים ומייחלים לשחרורם של החטופים במהרה. מחזקים את כוחות הבטחון ואת צה"ל ומקווים להחזרת הביטחון המלא לתושבים, ולסיומה המהיר של המלחמה כשידנו על העליונה. המשבר שפרץ בהפתעה לחיינו מעלה סימני שאלה רבים בכל הנוגע לכלכלה ולשוק ההון המקומי. חוסר הוודאות מטיל צל כבד על הבורסה המקומית: על שוקי המניות, האג"ח והמט"ח. על מנת לנווט ביעילות בחוסר הוודאות, חשוב לנו לחדד 3 שיקולים מרכזיים בעת משבר בכל הנוגע לניהול השקעות לטווח ארוך:

על אף שהאינפלציה ברוב המדינות בעולם המשיכה במגמת הירידה, תשואות האג"ח רשמו עליה חדה במהלך ספטמבר והובילו לירידות שערים חדות הן בשוקי המניות והן בשוקי האג"ח. בתוך כך, על רקע השקט היחסי בגזרה הפוליטית המקומית והדיווחים על השיחות עם סעודיה, השווקים בישראל הצליחו גם החודש להניב למשקיעים תשואות יתר משמעותיות לעומת אלו בחו"ל. בכך, הפערים שנפתחו במחצית הראשונה של השנה בין ישראל לחו"ל המשיכו להצטמצם. למרות זאת, שוקי המניות בישראל עדיין מתומחרים נמוך ביחס לאלו בעולם ובעיקר בארה"ב, כך שהפוטנציאל לרווחים בהם במידה ורמת אי הודאות המקומית תפחת הוא גבוה.

לאחר חודשיים של עליות שערים חדות, חודש אוגוסט לא האיר פנים למשקיעים ברחבי העולם, אם כי בישראל השווקים הניבו גם החודש תשואות עודפות על פני המדדים בחו"ל. מעבר לכך, שוקי האג"ח בישראל ובעיקר השוק הקונצרני הניבו תשואות חיוביות למשקיעים ובכך קיזזו חלק מהירידות שנרשמו בחלק המנייתי בתיקי ההשקעות. השקל המשיך להיחלש במהלך אוגוסט מול רוב המטבעות המובילים אך בעיקר מול הדולר שהתחזק במהלך אוגוסט מול רוב המטבעות המובילים בעולם. האירוע המרכזי שהשפיע על השווקים ברחבי העולם היה החששות מהתפתחות משבר אשראי ומטבע בסין. בסין, שסובלת שנים רבות ממשבר בשוק הנדל"ן הממשל פועל כל הזמן על מנת לתמוך במערכת הפיננסית ולמתן את הפגיעה בה כתוצאה מהמשבר. בתחילת החודש הגיעו דיווחים על כך שמספר לא מבוטל של גופים הפיננסיים בסין לא עמדו בתשלומי האג"ח שלהם ועמדו על סף חדלות פירעון. על מנת לעצור את התהליך הממשל הסיני הזרים כסף לאותם גופים וחילץ אותם אך החששות מפני הידרדרות במצב ניצתו והשווקים הגיבו בהתאם. מדדי המניות בסין ירדו בחדות והשפיעו גם על מדדי המניות המרכזיים ברחבי העולם.

במהלך חודש יולי המשקיעים קיבלו לא מעט חדשות טובות לגבי מצבה של הכלכלה העולמית בכלל וזו האמריקאית בפרט, מה שהוביל לעליות שערים במרבית המדדים. גם בישראל הנתונים הכלכליים שפורסמו היו טובים ובעיקר בכל הנוגע לאינפלציה שנמצאת כעת במגמת ירידה ברורה. נתונים אלו חיזקו את החלטת בנק ישראל לעצור, לפחות לכרגע, את העלאות הריבית ותמכו באופן משמעותי בשוק האג"ח המקומי שהניב למשקיעים תשואות יפות, הן ברכיב הממשלתי והן ברכיב הקונצרני. שוק המניות הישראלי שסבל בתחילת השנה מתשואות חסר לעומת השווקים הגלובאליים המשיך להפגין עצמה במהלך החודש החולף. יחס התמחור בין המדדים המקומיים לאלו בחו"ל תומך בבירור בכדאיות ההשקעה בישראל ונראה שהמשקיעים חוזרים להשקיע בשוק המקומי. בהתאם, למרות חוסר השקט בגזרה הפוליטית-חברתית, השווקים המקומיים הניבו תשואות גבוהות והשלימו פערים ביחס לשווקים הגלובליים.

"Sell in May and go away" היא אמרה מפורסמת בוול סטריט שמתייחסת לכך שלפי הסטטיסטיקה ששת החודשים הטובים ביותר בשווקים הם נובמבר – אפריל. המשקיעים שלא הקשיבו לאמרה זו השנה בוודאי מרוצים שכן כמו במאי, גם בחודש יוני שוקי המניות והאג"ח בעולם הניבו תשואות חיוביות. העליות בשווקים נובעות משילוב של מספר גורמים: ראשית, האינפלציה ברוב המדינות בעולם (מלבד בבריטניה) ממשיכה לרדת ומפחיתה מהלחץ על הבנקים המרכזיים להעלות את הריבית יתר על המידה. שנית, החשש ממיתון בארה"ב הולך ודועך כאשר הנתונים שהתפרסמו במהלך החודש מלמדים שמצבו של הצרכן האמריקאי טוב מהצפוי. לבסוף, הראלי שהחל במניות ה-AI כבר בחודש מאי המשיך לצבור תאוצה וסחף אחריו גם מניות מענפים אחרים.

השווקים הפיננסיים ברחבי העולם רשמו בחודש מאי מגמה מעורבת כאשר עליות שערים בסקטור הטכנולוגיה בעיקר משכו חלק ממדדי המניות כלפי מעלה בעוד שמדדים אחרים בהם משקל הסקטור נמוך יחסית רשמו ירידות שערים. לעומת זאת, שוק המניות הישראלי, על אף שאינו משופע בחברות טכנולוגיה, הניב למשקיעים תשואה עודפת לעומת רוב השווקים בחו"ל. בעוד שמחירי הסחורות ירדו במהלך החודש, נתוני האינפלציה בישראל ובארה"ב הפתיעו כלפי מעלה. בנוסף, השקל המשיך להיחלש מול הדולר והאירו, מה שתמך בציפיות האינפלציה לחודשים הקרובים. כתוצאה מכך, אגרות החוב הצמודות למדד נהנו מתשואה עודפת על אלו שאינן צמודות.

חודש אפריל היווה סוג של זריקת הרגעה עבור המשקיעים בארץ ובעולם לאחר הדרמות של חודש מרץ. בארה"ב ובאירופה, משבר הבנקאות נותר על אש קטנה מאוד בזכות הצעדים המהירים של הרגולטורים שהשתלטו על האירוע. בארץ, על אף שחברת הדירוג מודי'ס הפחיתה את אופק הדירוג של ישראל, חוסר השקט בגזרה הפוליטית-חברתית נרגע מעט על רקע השיחות בבית הנשיא. בהתאם לכך, שוקי המניות בארץ ובעולם רשמו עליות שערים במהלך החודש. בשוקי האג"ח נרשמו עליות שערים ברכיב הקונצרני וירידות שערים ברכיב הממשלתי על רקע הגדלת רמת הסיכון בקרב המשקיעים.

חודש מרץ היה סוער ועמוס אירועים בכלכלה ובשווקים הפיננסיים בארץ ובעולם. בארה"ב ובאירופה התגלו סדקים ראשונים ביציבותה של המערכת הפיננסית, סדקים שטופלו באופן מידי על ידי הרגולטורים אך הותירו סימנים של אי וודאות לגבי המשך הדרך. בישראל חוסר השקט החברתי סביב הרפורמה המשפטית רק הלך והתעצם והגיע לנקודת רתיחה עם ההודעה על הפיטורים מהממשלה של שר הביטחון. למרות כל זאת ועל אף תנודתיות חדה באופן חריג, שוקי ההון בעולם הניבו למשקיעים תשואות חיוביות במהלך החודש.

לאחר הראלי בשווקים הפיננסיים בתחילת השנה, בחודש פברואר נרשמה בשווקים בעולם מגמה מעורבת כאשר בארה"ב המדדים העיקריים ירדו על רקע נתוני אינפלציה וצמיחה גבוהים מהצפוי בעוד שבאירופה השווקים המשיכו לעלות. בדומה לארה"ב, גם בישראל נתוני האינפלציה הפתיעו כלפי מעלה והשפיעו על השווקים אבל אין ספק שההשפעה הגדולה ביותר על השוק המקומי נבעה מחוסר השקט בגזרה הפוליטית ובשוק המט"ח.

שנת 2023 נפתחה בתרועה רמה כאשר השווקים הפיננסיים ברחבי העולם רשמו בחודש ינואר עליות שערים חדות. עליות השערים שנרשמו, הן בשוקי המניות והן בשוקי האג"ח, נרשמו על רקע המעבר של תשומת לב המשקיעים מהחששות לגבי האינפלציה והעלאות הריבית לחשש בדבר עומקו של המיתון הצפוי במהלך המחצית הראשונה של 2023. בעוד שרוב הכלכלנים המובילים בעולם מעריכים שתוואי העלאות הריבית בארה"ב ובמדינות אחרות קרוב מאוד לסיומו (הבנק המרכזי של קנדה כבר הכריז באופן רשמי שהוא סיים לעת עתה עם העלאות הריבית), הדעות לגבי עוצמת ההאטה הכלכלית הצפויה חלוקות.

עם תחילתה של שנת 2023 בחרנו להביא בפניכם פה את התחזיות העיקריות לסביבה הכלכלית בארץ ובעולם לקראת השנה הבאה עלינו לטובה. באופן טבעי, תחזיות כלכליות ובוודאי בשוקי ההון הן לא מדע מדויק ויש לקחת אותן עם קורטוב של מלח. לכן נתרכז פה במגמות העיקריות שצפויות להתרחש ולא בתחזיות מספריות לערכו של מדד מניות מסוים או שער הדולר בסוף השנה.

על אף התקווה של המשקיעים ברחבי העולם לראלי סוף שנה בשווקים, חודש דצמבר אופיין בירידות שערים ברוב מדדי המניות בעולם ובכך שנת 2022 הגיעה לסיומה כשנה הקשה ביותר למשקיעים בעשור האחרון. אם בתחילת השנה חששות המשקיעים היו מהעלאות הריבית החדות ואי הודאות לגבי גובה הריבית העתידי הרי שלקראת סיומה נראה די ברור שתהליך העלאות הריבית קרוב לסיומו והחששות הם בעיקר מההשפעות של התהליך על הכלכלה.

השווקים הפיננסיים ברחבי העולם נהנו במהלך נובמבר מחודש נוסף של עליות שערים חדות וזאת בעיקר בשל המסרים המתונים יחסית שהגיעו מהבנקים המרכזיים ברחבי העולם ובפרט בארה"ב.

מדדי המניות ברחבי העולם עלו במהלך החודש החולף בשיעורים חדים והחזירו מעט צבע ללחיים של המשקיעים לאחר כמעט חודשיים של ירידות שערים. הגורמים שהעניקו רוח גבית לשווקים הם רבים אבל ניתן וכדאי לציין שניים מהם כגורמים העיקריים.


סקירות אלה מובאות כשירות מידע בלבד, על ידי אגם לידרים (ישראל) סוכנות לביטוח (2003) בע"מ ("אגם") ומיועדות להעשרה בלבד, ואין לעשות בהן שימוש מסחרי או אחר כלשהו. מסמך זה מבוסס על מידע פומבי וגלוי לציבור, אין לראות בו משום הצעה או עצה או ייעוץ או הדרכה או חוות דעת לעניין ביצוע או הימנעות מביצוע פעולה כלשהי, ובפרט בתחומי ההשקעות. המידע אינו מהווה מצג או הבטחה וכל הסתמכות עליו או שימוש בו יהיו באחריות המשתמש בלבד. יובהר, כי אגם אינה מתחייבת לעדכניות, נכונות, שלמות או מהימנות המידע ואינה אחראית לכל ליקוי, שגיאה, השמטה או אי דיוק שנפלו בו. המידע אינו מהווה חלק משירותי סוכן הביטוח הפנסיוני של אגם המפוקחים על ידי רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון, ואינו מהווה תחליף לקבלת שירות ייעוץ/שיווק השקעות ו/או ייעוץ/שיווק פנסיוני על ידי בעל רישיון המותאם לאדם.

יובהר, כי אגם הינה חברה מקבוצת הפניקס חברה לביטוח, ולאגם או לחברות הקשורות עמה עשוי להיות מעת לעת עניין במידע המובא.

לקבלת הצעה

טעות בשם, יש להזין 2 תווים לפחות (עברית בלבד)
טעות במייל, חסר @ או סיומת
טעות במספר הטלפון, בדקו שוב
שדה חובה
Invalid Input
`