סקירות מאקרו ושווקים

כאן נפרסם מאמרים בתחום שוק ההון, השקעות וחיסכון , נתונים שחשוב להכיר, חדשות בתחום ועוד... והכל בשפה שלך.

 

סקירות מאקרו חודשיות - אפריל 2024

תזת ה"נחיתה הרכה" התערערה בחודש החולף כאשר נתוני האינפלציה והפעילות הכלכלית המשיכו להיות חזקים מהצפוי, מה שהוביל לא מעט מהמשקיעים להתחיל לחשוש מתזת ה"אין נחיתה". ככל שהנתונים ממשיכים להראות שהכלכלה העולמית בצמיחה ושוקי העבודה הדוקים, כך גם החשש הוא שהבנקים המרכזיים להותיר את הריביות ברחבי העולם גבוהות לטווח ארוך יותר מהצפוי ולדחות ככל שניתן את הפחתתן.

תחזית מאקרו חודשית - אפריל 2024

המגמה החיובית בשווקים נעצרה ושינתה כיוון במהלך החודש האחרון כאשר הן בשוקי המניות והן בשוקי האג"ח בעולם נרשמו ירידות שערים. ירידות אלו נבעו הן מעליית המדרגה במתיחות במזרח התיכון והן מנתוני אינפלציה ופעילות כלכלית חזקים מהצפוי, שעלולים להוביל את הבנקים המרכזיים להותיר את הריביות ברחבי העולם גבוהות לטווח ארוך יותר מהצפוי ולדחות ככל שניתן את הפחתתן.

שוק ההון בעת המשבר עם איראן

לראשונה בהיסטוריה של מדינת ישראל, המתקפה האיראנית אמש נבלמה כמעט לחלוטין על ידי מערכי ההגנה של ישראל ובנות בריתה. למרות ההצלחה המרשימה של ישראל, אין ספק שמדובר באירוע משמעותי שמגביר את חוסר הוודאות הביטחונית באזור ואת המתחים הגיאו-פוליטיים בעולם כולו.

סקירת מאקרו מרץ 24

נתוני האינפלציה והתעסוקה שהתפרסמו בחודש מרץ בארה"ב ובאירופה חיזקו את תזת ה"נחיתה הרכה" לפיה העלאות הריבית שהיו עד כה יצליחו להחזיר את האינפלציה לכיוון היעד מבלי לפגוע יותר מדי בפעילות הכלכלית. כך למשל, שיעור האינפלציה בארה"ב ירד לרמה של 2.5% בעוד שהפירמות ייצרו במהלך חודש פברואר 275 אלף משרות חדשות.

סקירת מאקרו - ישראל והעולם מרץ 24

המגמה החיובית בשווקים נמשכה גם בחודש מרץ, מה שהביא את מדד ה-S&P 500 להציג את הרבעון הטוב ביותר מאז 2019. העליות בשווקים הגיעו בעיקר על רקע נתונים כלכליים שחיזקו את תזת הנחיתה הרכה לפיה העלאות הריבית בעולם יצליחו להחזיר את האינפלציה לכיוון יעד ה-2% מבלי לפגוע יותר מדי בפעילות הכלכלית ולגרום למיתון.

על אף שהאינפלציה בעולם ממשיכה במגמת הירידה שלה, הסיכויים שהבנקים המרכזיים בארה"ב, גוש האירו או בריטניה יחלו להפחית את הריבית כבר בחודשים הקרובים הולכת ופוחתת. הסיבה העיקרית לכך היא שנתוני שוק העבודה ברחבי העולם נותרים חזקים מאוד ולחצי האינפלציה שמגיעים מצד השכר עדיין מאיימים על הבנקים המרכזיים. 

הסימנים לכך שלבנקים המרכזיים בעולם יהיה קשה להתחיל בתהליך הפחתות הריבית בחודשים הקרובים, הלכו והתרבו. בעולם, בעוד שבשוקי האג"ח נרשמו ירידות, בשוקי המניות נרשמו עליות נאות. הגורם שתמך בעליות בשווקים הוא הפעילות הכלכלית שממשיכה להיות יציבה וזאת למרות הציפיות המוקדמות להאטה בתחילת 2024.

סקירת מאקרו ינואר 24

לאחר שבחודשיים האחרונים של 2023 השווקים עלו בחדות, המגמה החיובית הצטננה מעט עם תחילתה של 2024, בעיקר בשוקי האג"ח, וזאת על רקע מספר נתונים בארץ ובעולם שהחזירו את החששות האינפלציוניים למרכז הבמה.

סקירת מאקרו-שוק מקומי ובינלאומי ינואר 2024

מצב הרוח החיובי של המשקיעים בחודשיים האחרונים של 2023 הצטנן מעט עם תחילתה של 2024, בעיקר בשוקי האג"ח, וזאת על רקע מספר נתונים בארץ ובעולם שהחזירו את החששות האינפלציוניים למרכז הבמה.

סיכום שנת 2023

כמו בכל השנים האחרונות, גם ב-2023 המגמות הכלכליות המרכזיות ובעיקר התמתנות האינפלציה ושינוי הכיוון במדיניות המוניטרית, היו דומות ברחבי העולם ובתוך כך גם בישראל. אולם, כפי שידוע לכולנו, המשק המקומי חווה בשנה החולפת אירועים מקומיים בעלי השפעה מהותית, שהחלו ברפורמה המשפטית שקרעה את החברה הישראלית והמשיכו באסון שהתרחש ב-7.10 ובמלחמה קשה שנמשכת בימים אלו.

קופות הגמל ושווקים - דצמבר 2023

בחודש דצמבר נמשכה המגמה החיובית בשווקים הפיננסיים בארץ ובעולם. בהתאם לכך, החוסכים בקופות הגמל וההשתלמות ובקרנות הפנסיה השיאו במהלך החודש החולף תשואות חיוביות בכל המסלולים. הרוח הגבית בשווקים נבעה בראש ובראשונה מכך שהבנקים המרכזיים בעולם ובראשם 'הפדרל ריזר ב' האמריקאי אותתו בבירור כי יחלו להפחית את הריבית כבר במהלך המחצית הראשונה של השנה ולא רק במחצית השנייה כפי שהעריכו עד כה. 

סקירת מאקרו דצמבר 2023

סוף השנה הגיע גם ב-2023 לשווקים, וזאת על אף שנובמבר האחרון היה חודש מצוין למשקיעים בפני עצמו. הראלי בשוקי המניות והאג"ח המובילים בעולם נתמך בעיקר באמירות ברורות למדי של הבנקים המרכזיים בארה"ב, ובגוש האירו לגבי הקדמה של הפחתות הריבית כבר למחצית הראשונה של 2024. 

תשומת הלב של המשקיעים ברחבי העולם הופנתה במהלך החודש החולף לנתוני האינפלציה שהפתיעו לטובה ברחבי העולם, בעיקר בארה"ב ובאירופה, לצד הצטברות סימנים להאטה הגלובאלית ההולכת ומתקרבת, והביאו את תשואות האג"ח בעולם לרדת בחדות. 

מלחמת חרבות ברזל שפרצה ביום שבת השחורה, שינתה את הפוקוס של המשקיעים בארץ ובעולם מהאירועים הכלכליים ה"רגילים" להשלכות המלחמה. בישראל, השווקים הפיננסיים הגיבו לאי הוודאות הגבוהה בירידות שערים בשוקי המניות והאג"ח,

לקוחות יקרים, האירוע שעברה מדינת ישראל ב-7/10/2023 ייחרט בזיכרון כולנו כאירוע חמור ומצמרר שלא כאן המקום להכביר בתיאורו. אנו משתתפים בצערן הכבד של משפחות הנופלים, מתפללים לשלומם של הפצועים ומייחלים לשחרורם של החטופים במהרה.


סקירות אלה מובאות כשירות מידע בלבד, על ידי אגם לידרים (ישראל) סוכנות לביטוח (2003) בע"מ ("אגם") ומיועדות להעשרה בלבד, ואין לעשות בהן שימוש מסחרי או אחר כלשהו. מסמך זה מבוסס על מידע פומבי וגלוי לציבור, אין לראות בו משום הצעה או עצה או ייעוץ או הדרכה או חוות דעת לעניין ביצוע או הימנעות מביצוע פעולה כלשהי, ובפרט בתחומי ההשקעות. המידע אינו מהווה מצג או הבטחה וכל הסתמכות עליו או שימוש בו יהיו באחריות המשתמש בלבד. יובהר, כי אגם אינה מתחייבת לעדכניות, נכונות, שלמות או מהימנות המידע ואינה אחראית לכל ליקוי, שגיאה, השמטה או אי דיוק שנפלו בו. המידע אינו מהווה חלק משירותי סוכן הביטוח הפנסיוני של אגם המפוקחים על ידי רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון, ואינו מהווה תחליף לקבלת שירות ייעוץ/שיווק השקעות ו/או ייעוץ/שיווק פנסיוני על ידי בעל רישיון המותאם לאדם.

יובהר, כי אגם הינה חברה מקבוצת הפניקס חברה לביטוח, ולאגם או לחברות הקשורות עמה עשוי להיות מעת לעת עניין במידע המובא.

לקבלת הצעה

טעות בשם, יש להזין 2 תווים לפחות (עברית בלבד)
טעות במייל, חסר @ או סיומת
טעות במספר הטלפון, בדקו שוב
שדה חובה
Invalid Input
`